Embed from Getty Images

Sofija Karmīna Kopola (Sofia Carmina Coppola) dzimusi 1971. gadā 14. maijā Ņujorkā, ASV. Pazīstama kā režisore, producente, scenāriste un arī aktrise. Visiem zināms fakts, ka viņa ir slavenā un apbalvojumiem bagātā Fransisa Forda Kopolas (Francis Ford Coppola) meita. Sofijas Kopolas kontā ir tādas prestižas balvas kā Amerikas kinoakadēmijas balva jeb “Oskars”, “Zelta Globuss” un “Zelta Lauva”. 2003. gadā Amerikas kinoakadēmijas balva tika piešķirta par labāko orģinālscenāriju filmai “Pazudis tulkojumā” (Lost in translation). Tieši tā paša iemesla dēļ Kopolai tika piešķirts arī “Zelta Globuss”. 2010. gadā ieguvusi Venēcijas kinofestivāla galveno balvu “Zelta lauva” par filmu “Kaut kur” (Somewhere). Pirmizrādi piedzīvojusi arī Sofijas Kopolas režisētā opera “La Traviata”, kur viņa sadarbojas ar modes mākslinieku Valentino (Valentino), sasniedzot rekordlielu biļešu pārdošanu.

Atskatoties uz Sofijas Kopolas režisētajām filmām, viennozīmīgi var teikt, ka Sofijai Kopolai ir izveidojies savs rokraksts, filmas ir savdabīgas un viņai par iemīļotu aktrisi ir kļuvusi Kirstena Dansta (Kirsten Dunst). Kirstena Dansta spēlē četrās Kopolas filmās – “Jaunavu pašnāvības” (The Virgin Suicides), “Marija Antuanete” (Marie Antoinette), neliela aina “Izredzētie” (The Bling Ring), kā arī ir redzama jaunākajā filmā “Pieviltie” (The Beguiled). Lai arī pirmās divas filmas spēja iegūt kritiķu atzinību, parējās filmas ir iedzīvojušās pretrunīgās atsauksmēs. Savukārt, par jauno filmu “Pieviltie” Kopola šī gada Kannu kinofestivālā ieguva balvu kā labākā režisore.

Neskatoties uz filmu pretrunīgajām atsauksmēm – Kopolas filmās ir atrodamas interesantas nianses, kas piesaista skatītāja uzmanību. Kopolas filmas raksturo laba mūzika, nesamākslotība un patiesā realitāte par cilvēcisko vientulību, kas ne visiem ir pieņemama un saprotama. Atliek vien noskatīties vienu no pirmajām Kopolas īsfilmām “Lick the Star” (1998), un mēs atradīsim pirmos mēģinājumus iezīmēt savu rokrakstu. Kopola pievērš uzmanību diezgan smagnējām tēmām – apspēlē tās ļoti jutekliski un liek skatītājam aizdomāties. Bieži vien intervijās Kopolas kundzei tiek jautāts, vai viņa grib skatītājam parādīt to, ko viņa redz un ir piedzīvojusi esot maza un caur savas ģimenes slavu. Viņa vienmēr atbild, ka nē. Viņai ir bijusi pavisam cita bērnība, bet viņa pavisam noteikti ieliek savas emocijas un izjūtas par konkrēto tēmu. Sofijai Kopolai mīļas ir viesnīcas, koki, ēnas, skats no augšas uz guļošiem galvenajiem filmu varoņiem. Viņa mīl sadarboties ar grupām “Phoenix” un “Air”. Viņai raksturīgie rakursi un kadrējumi pat pamanāmi Dior un H&M ekskluzīvajās reklāmās, kur viņa darbojusies kā režisore. Viņa ir vairākkārtīgi atzinusi, ka viņai ļoti patīk sadarboties ar savu brāli-producentu Romānu Kopolu (Roman Coppola). Sofijai Kopolai ir savas redzējums uz lietām un prasme tās pasniegt ļoti smalkjūtīgi. Režisores filmas ir par cilvēkiem dažādos vecuma pārejas periodos, par personības iekšējiem pārdzīvojumiem un vilinājumu izlikties par to, kas neesi. Sofija Kopola par savām filmām pati saka: “Es mēģinu radīt to, ko pati vēlos, vai to, ko pati gribētu redzēt. Es cenšos pārlieku neaizdomāties par skatītajiem.” Šobrīd skatītāji var novērtēt režisores jaunāko veikumu “Pieviltie”.